Zabezpečovací systémy EZS

ico_ezs

Zabezpečovací ústředna

Srdce systému EZS. Jsou k ní připojeny detektory střežení, ovládací klávesnice, výstupní zařízení jako jsou vnitřní a venkovní sirény, telefonní linky a komunikátory. Napájení systémů EZS je zálohováno akumulátory, jejichž kapacita závisí na zařazení objektu dle stupně rizika v souladu s ČSN EN 50 131.

Snímač pohybu

Je určen k prostorové ochraně objektu formou detekce pohybu osob v zorném poli. Digitální analýza signálu zajišťuje vysokou odolnost proti falešným poplachům. Výstup snímače tvoří poplachového relé, které se zapojuje do hlídací smyčky zabezpečovací ústředny. Snímače vynikají vysokou odolností proti vysokofrekvenčnímu rušení a jiným falešným signálům. Snímač jsou určeny prorohovou i nástěnnou montáž. Snímače jsou vybaveny ochranným kontaktem krytu (TAMPER).

Detektor rozbití skla

Slouží ke střežení prosklených ploch a detekuje jejich destrukci. K detekci se užívá duální metoda, při které jsou vyhodnocovány nepatrné změny tlaku vzduchu v místnosti (náraz do skleněné výplně) a následné zvuky řinčení skla. Toto řešení vyniká vysokou spolehlivostí reakce při rozbití skleněné výplně. Citlivost detektoru lze snadno nastavit podle vzdálenosti a rozměrů chráněných oken. Navíc je detektory rozbití skla vybaveny volitelnou paměťovou indikací. Připojují se k ústřednám poplachových systémů, ze kterých jsou napájeny.

Magnetické kontakty

Používají se v převážné míře závrtné se skrytou montáží. Pro montáž na velké dveře a vrata se používá masivní kovový magnetický detektor pro povrchovou montáž, vhodný pro průmyslové aplikace

Vnější zálohované sirény

jsou homologovány pro objekty s vyšší mírou rizika. Sirény jsou aktivovány buď rozvážením aktivačního vstupu nebo výpadkem dobíjecího napětí. Siréna je zálohována akumulátorem, jehož stav a dobíjení jsou řízeny mikropočítačem.

Dvouplášťová konstrukce v kombinaci s dvojicí ochranných snímačů zajišťuje vysokou bezpečnost. Vnitřní plášť zvyšuje odolnost proti mechanickému poškození a slouží rovněž jako ochrana proti průniku pěny do sirény. Proti korozi jsou kovové díly chráněny speciální povrchovou úpravou.

Volání na telefon

Je realizováno prostřednictvím telefonního nebo GSM komunikátoru, který je buď součástí ústředen  EZS, nebo se systém doplní GSM komunikátorem, který zavolá na přednastavená telefonní čísla a umožní i vzdálené ovládání systému EZS.